Sakoma, 1h šios praktikos prilygsta 4h kokybiško miego. O Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenė naudoja šią praktiką kaip alternatyvų gydymo būdą PST (Potrauminio streso sindromui) gydyti.
Ši praktika - Joga Nidra – dieviškas atsipalaidavimas, dar kitaip vadinamas jogų miegu. Tai sąmoningo miego būsena, kuri padeda giliai atpalaiduoti kūną ir protą, taip pat gerina miego kokybę ir mažina įtampą.
Kas vyksta Joga Nidros metu?
Joga Nidros metu patenkama į būseną tarp miego ir budrumo, kai mūsų centrinė nervų sistema pradeda dirbti Alfa dažniu - kūnas natūraliai pradeda atpalaiduoti ir paleisti įtampas raumenyse, o smegenys atsiriboja nuo išorinių dirgiklių. Įprastai prieš mums užmiegant tokia tarpinė būsena trunka vos kelias minutes, tačiau per tokį trumpą laiką mūsų kūnas ir protas nespėja atsipalaiduoti, dėl to nieko keisto, kad kartais pabudę ryte jaučiamės neišsimiegoję ir pavargę.
Joga Nidros metu Alfa būsena ištęsiama ilgesniam laikui, todėl turi dar didesnį efektą - sąmonės imlumas padidėja, protas nurimsta, jausmai nebetrukdo ir pasąmonė lengviau įsisavina naujas žinias bei prašymus.
Joga Nidros metu suaktyvinama parasimpatinė nervų sistema, atsakinga už „ilsėkis ir virškink“ atsaką, kuris padeda mūsų kūnui nurimti, atsistatyti ir vėl prikaupti energijos ateičiai.
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad ši praktika pakelia dopamino (laimės ir malonumų hormono) lygį.
Su smegenų skenavimo aparatais (EEG) buvo užfiksuota, kad praktikos metu, kai protas išlieka sąmoningas, yra pasiekiamas netgi delta dažnis, kuris įprastai siejamas su gilaus miego (REM) būsena.
Kaip vyksta Joga Nidros praktika?
Šios praktikos teikiama nauda gali mėgautis net ir tie, kas niekada nėra meditavę ar lankęsi jogos pamokoje, čia nereikalingas joks papildomas pasiruošimas. Tai yra tarsi gilus atsipalaidavimas be pastangų.
Viso užsiėmimo metu gulima patogiai įsitaisius ant kilimėlio ir aktyviai klausomasi mokytojo balso.
Praktikos nauda sveikatai ir traumatinėms patirtims
Atlikus smegenų skenavimus praktikos metu buvo užfiksuoti smegenų aktyvacijos pasikeitimai. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad joga nidra daro teigiamą poveikį gydant nemigą, priklausomybes, lėtines ligas, astmą, širdies ir kraujagyslių sutrikimus bei PST (potrauminio streso sindromą).
JAV Gynybos departamentas šią praktiką yra įtraukęs į PST gydymo programą skirtą šiuo metu pareigas atliekantiems kariams, karo veteranams bei jų šeimos nariams.
Prabanga ar būtinybė?
Kokybiškas poilsis - tai ne prabanga, o būtinybė kiekvienam žmogui. Šiais laikais, kai gyvenimo tempas toks greitas, o stresas tapęs kone mūsų kasdienybės palydovu, ši praktika yra greitas ir efektyvus būdas atpalaiduoti kūną ir protą, įsiklausyti į savo pojūčius ir sugrįžti į vidinę taiką su savimi.
Negalime apibūdinti obuolio skonio, kol jo neatsikandame, lygiai taip pat ir su joga nidra. Kiekvienam ji vis kitokia, bet tokia, kokios reikia būtent tau.
Comments